Değerler Eğitimi

İnternet İle İlgili Kompozisyon Örneği

Genel
21.01.2018
1.369

İnternet İle İlgili Kompozisyon Örneği

İnternet İle İlgili Kompozisyon Örneği;

Aşklar, yalanlar, dolandırıcılar, biten ve başlayan yeni hayatlar internet.. Farklı kimlikler, klavye önünde devleşen kişilikler, olmayan benlikler.. Hepsi nerede mi? Tabi ki İnternet.

İnsanın hayatına ilk olarak güzellikleriyle girdi İnternet. Bilgiye çabucak ulaşabiliyor, dünyanın diğer bir ucuna yetişebiliyordu ellerimiz bir ‘tık’ ile. Fakat zamanla farklı kimliklere bürünen insanlar onun eksik ya da gözden kaçmış yanlarından faydalanmaya kalktılar. Dolandırıcılar, sahtekarlar ve daha tanımlayamadığımız onlarca değişik fikirli insan pusuya yatmış sessizce avlarını bekliyor bu sanal dünyada.

Dünya diyorum evet çünkü orası kendine has bir düzeni olan ve onunla işleyen farklı bir yer. Özellikle yeni keşfedenler için kılavuzsuz kullanıldığı takdirde kaybolunası, derinlere gömülesi bir dünya.. Fakat bu dünya elbette bizim kullanışımıza göre şekillenir. İyi, doğru ve güzel bir şekilde kullanıldığı takdirde müthiş bir yardımcı; kötü, gereksiz ve zaman kaybı olacak şekilde kullanıldığı takdirde kontrolden hemen çıkabilen bir canavar haline dönüşebilir.

Kontrol kelimesinin kazandığı anlam sanal dünya için bıçak sırtı gibidir. Tanışılan, konuşulan hatta ve hatta bazen  buluşulan bir kişi sizin hayatınızı karartacağı gibi onu olumlu yönde değiştirebilir. Büyüklerimiz internet ve bilgisayar için ‘ev yıkan’ tabirini kullanıyorlar. Eğer bilinçsiz kullanılırsa ne yazık ki bu hazin
son kaçınılmaz oluyor. İnsanlar birbirinden uzaklaşıyor, iletişim kopuyor ve sanal alemin o şaşalı edasına kapılıyor. Bu satırları yazarken küçükken okuduğum bir hikaye geldi aklıma. Şaşırtıcı, komik ve biraz da buruk.. Müsaadenizle sizinle paylaşmak istiyorum. Bakalım benimle aynı görüşü paylaşacak mısınız?

Devamı…

Birbirlerini çok seven iki genç evlenmişler. İşlerinden dolayı ayrı ayrı bilgisayarlar almışlar. Her ikisi de gecelerini bilgisayar başında geçiriyorlarmış mecburen. Artık öyle bir hale gelmişler ki selamsız, sabahsız olmuşlar. Yataktan kalktıkları gibi internetin başına geçiyor bazen ise bilgisayarın başında uyukluyorlarmış. Zamanla aralarına kara kedi gibi giren internet onları birbirlerine karşı yabancılaştırmış.

Bu gizemli alemde kendilerine yeni sevgililer edinmişler. Sürekli konuşuyor ve yakınıyorlarmış yaşadıkları hayattan.. Günün birinde buluşmaya karar vermişler. En güzel şekilde hazırlanıp birbirine görünmeden evden çıkmışlar. Nefeslerini tutmuş merakla bu gizemli sevgililerinin kim olduğunu beklerken aslında o kişinin kendi eşleri olduğunu görmüşler. Sanırım şu anda katılıyorum sana Selenay Hanım dediğinizi
işitir gibiyim.

Velhasıl kelam deneyimlerime güvenerek şunu söyleyebilirim ki çok dikkatli olmanız gerekmektedir.
Sanal aşklar ünlü oldu şu sıralar. Gençlerin bir hayli ilgisini çekiyor. Bana kalırsa bu biraz da şans işi.. Doğru kişi karşınıza çıkabilir de çıkmayabilir de.. Bazen sizi bir paradoksun içine bile sıkıştırabilir. İyisi mi ince eleyip sık dokumadan sonu olmayan maceralara atılmayın. Hayal kırıklığı, yıkılan hayaller ve gözyaşları ile karşılaşabilirsiniz. Fakat içiniz kararmasın sakın. Bu söylediklerim en kötü ihtimaller. Belki de siz istisna olabilirsiniz, kim bilir?

İnternet İle İlgili Kompozisyon Örneği…

SELENAY ARTEMEL

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.