Değerler Eğitimi

Sabır ve Şükür (Kompozisyon Örneği) Değerler Eğitimi

Genel
21.11.2017
833

Sabır ve Şükür manada yakın olsa da ruhta bambaşka kavramlardır. Şükür ederek insan Allaha olan minnetini dile getirir. Sabır ise üzüntüye, acıya katlanmak demektir. İnsan nefsine baktığımızda acılara karşı isyan etmek, söylenmek olsa da biliyoruz ki gelen acılar sabrımızı deniyor ve allahtan da bu da bize kutsaldır.

Dinimizce göre eğer bir insan inançlıym diyorsa hem sıkıntılar karşısında sabretmesini bilecek hem de allahın ona sunduğu nimetlere şükredecektir. Şükür ve sabırdan uzak kalan insanlar isyana, günaha farkında olmadan  bulaşacaklarından bu durum onların inançlarını zedeleyecektir.

Sükrederken her zaman allah rızasını gözetmeliyiz. Sabrederken de öyle. Çünkü acele etmeyip elimizdekileri kıymetini bilip ona göre davranırsak yani sabredip şükredersek allah bizlere bunun ukafatını elbet verecektir.Hem farkında olmadan böylelikle nefsimizide terbiye etmiş oluruz.

Hayatın bizlere neler sunacağını bilemeyiz. Bunun içindir ki her ne olursa olsun sabretmeli ve elimizdekileri kıymetini bilerek şükretmeliyiz. Dilimizde şükür eksik olmasın

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.