Değerler Eğitimi

Vefa İle İlgili Masal Örneği Değerler Eğitimi

Genel
06.08.2017
11.209

Vefa İle İlgili Masal Örneği

Vefa İle İlgili Masal Örneği

        Günlerden bir gün hava hem yağmurlu hem de rüzgarlıymış. Yağmur o kadar çok yağıyormuş ki, nerede ise sel olacakmış. Rüzgar’ın hızlı esişi ağacın dalına tünemiş olan kuşu yere düşürmüş. Bunu gören kedi sudan korktuğu halde onu kurtarmak istemiş. Kuş kedinin onu kurtaracağını anlamayıp bağırmaya başlamış.
Kedi ona:

-Korkma sana zarar vermeyeceğim sadece sana yardım edeceğim.
“Peki beni yemeyeceğini nereden bileyim.”demiş kuş.
Kedi:

-Lütfen bana güven.  Kuş   öleceğini düşündüğü an en korktuğu düşmanı  onu kurtarmış.
Kuş:

– Beni kurtardın eminim bir gün gelip bende bu borcumu sana ödeyeceğim.
Altı ay sonra üç yaramaz çocuk kediyi tutup onun kuyruğuna teneke kutu bağlamış. Kedi tenekenin ağırlığına dayanamayacak hale gelmiş, tam artık kurtulamayacağını düşünürken kuş uçarak gelmiş. “Seni yukarıdan uçarken gördüm ne yapmış bu haylaz çocuklar sana ,  ben şimdi keskin gagamla seni kurtarırım.” demiş. Kuş bir gaga darbesiyle kediyi bağlayan ipi hemen koparıvermiş. Tenekeden kurtulan  kedi ona çok teşekkür etmiş:
-Bana bir gün gelip de yardım edeceğini söylediğinde sana inanmamıştım. Ama sen benim yardımıma geldin ve beni kurtardın. Ben de sana teşekkür borçluyum, demiş.

Her ikisi de kendi yollarına giderek gerçekten hayatta güvenebilecekleri birilerine ihtiyaçları olduğunu unutmayarak uzun bir ömür yaşamışlar. Kedi güzel bir evin sıcak odasında kendine bir yatak  bulur iken ,  kuş ise güzel bir yuvada yavrular uçurmuş.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.