" /> Çevre Kirliliği İle İlgili Hikaye Örneği - Değerler Eğitimi Değerler Eğitimi

Çevre Kirliliği İle İlgili Hikaye Örneği

Çevre Kirliliği İle İlgili Hikaye Örneği

Çevre Kirliliği İle İlgili Hikaye Örneği

Çevre Kirliliği İle İlgili Hikaye Örneği;

Her zaman olduğu gibi saat tam 08.00’de evden dışarı çıktım. Okula doğru gidiyordum. Herkes dükkanlarını yeni açmaya başlıyor, durakta insanlar otobüs bekliyordu. Yavaş yavaş karanlık ve ıssız geceden sıyrılan şehir hareketlilik kazanmaya başlamıştı.  Bende ilerideki berberin köşeden dönüp okula doğru gidiyordum.

Elimi cebime attığımda cebimde dünden kalan çikolatanın ambalajı, birkaç işe yaramaz kağıt parçaları vardı. Onları cebimden çıkarıp umursamaz bir biçimde yere attım. Hiçbir şey olmamış gibi yoluma devam ettim. Okula vardığımda zilin çalmasına daha yirmi dakika vardı. Kantinden bir kutu süt aldım ve bahçedeki banka oturdum. Daha sonra süt bitince sütün kutusunu da yere attım. Şu an bana kızdığınızın farkındayım, bende yaptığım hatanın farkına sonradan vardım… Ders zili çaldı ve sınıfıma geçti. Biraz sonra öğretmenimiz geldi. Öğretmenimiz derse girdiği anda hemen tahtaya yöneldi ve bize bir video açtı. Bu videoyu izlerken hepimiz sessizlik içerisindeydik. Videoda doğaya attığımız çöplerin canlılara, onların yaşam alanlarına ne gibi zararlar verdiğini anlatıyordu. Mesela yere atılan bir sakızın bir kuşun gagasına yapıştığında ve neticesinde kuşun gagasını kullanamadığı için açlıktan öldüğünü gördük.  Bu manzara karşısında kendimden çok utandım. Yere attığım çöpler, ambalajlar aceba hangi canlıya ya da canlılara zarar vermişti. Sadece yere attıklarım mı yerde görüp de alıp çöpe atmadığım, sorumsuz davrandığım nice çöpler…

Ogün yaşadığım o ders benim hayatımda ve eminim arkadaşlarımın hayatında bir ders oldu.  O günden sonra kendimi fahri çöp toplayıcısı ilan ettim. Ve kendime şu sözü verdim. Bir daha asla yerlere çöp atmayacağım, doğaya zarar vermeyeceğim. O günden sonra ne zaman yerde bir çöp görsem hemen onu alır en yakındaki çöp kovasına atarım. Çöp kovasına atılan çöpler kim bilir kaç canlının hayatını kurtarmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?